Blog

Yemek Odası Tasarımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şık Ve Modern Davetlerin Tek Adresi Arina Mobilya.

Eşi benzeri olmayan bir yemek odası, merak uyandırmalı ve misafirler arasında sohbete yol açmalıdır. Çarpıcı sanat eserleri, renkler veya mobilyalar yoluyla, ev sahibinin kişiliğini ve yaşam tarzını yansıtan benzersiz bir alan yaratırken, aynı zamanda alanın iyi tasarlandığından emin olmak önemlidir. Bu eşsiz yemek odalarını tasarlarken yaratıcı tasarım ile işlevsel kullanım arasında denge kurmak önemli olmaktadır. Bu anlamda Arina Mobilya olarak sizlerin sorularına kulak verdik.

Yemek odası tasarımlarının altında olan mimari imzalar aynı zamanda sizin ruh halinizi yansıtan ana unsurlardır. Hatta sizlerin birer sanat eseridir. Bu anlamda taleplerinize uygun olarak tasarlanan yaşam alanlarınız ile yemek odanızda dikkat etmeniz gereken başlıca hususlar bulunur. Bunlar;

  • Yemek masanızın şekli
  • Sandalye sayısı
  • Aydınlatma
  • Doğru Mutfak ya da salon tasarımı
  • Odanın rengi

Öncelikli olarak yemek odası tasarımına konu olacak odanın işlevi önemli olmaktadır. Böylelikle tasarımınız daha kolay ilerler.

Odanızın İşlevini Belirleyin

Bir alanı tasarlamadan önce, hizmet edeceği işlevi anlamak önemlidir. Alan, resmi akşam yemeği partileri veya gündelik toplantılar için mi kullanılacak? Ne kadar oturma gereklidir? Alan samimi sohbetleri mi yoksa büyük grup sohbetlerini mi teşvik etmeli? Alanın resmi yemek takımlarını servis etmesi veya saklaması gerekiyor mu? Bu soruları yanıtladıktan sonra, alanı planlamaya ve malzemeleri ve parçaları seçmeye başlayabilirsiniz.

Minimalist Yemek Odası Tasarımı

Günümüzde minimalist tarzdaki bir ev daha elverişli hale geldi. Bunun nedeni temiz ve basit tasarımıdır. Aile bireylerinin güne başlamak ve günü bitirmek için bir araya geldikleri bir yemek odası, tüm aile için rahatlık sağlayabileceği için minimalist bir tasarıma uygundur. Minimalist bir yemek odası tasarlamak göründüğü kadar kolay olmayabilir.

Yemek Masasının Şekli

Minimalist bir tarz uygulayan kişiler genellikle evde kısıtlı alana sahip kişilerdir. Çözüm olarak, odanın büyüklüğüne ve aile üyelerinin sayısına uygun minimalist şekilli bir yemek masası seçin. Çok büyük olanı seçmeyin çünkü yemek odasını daha küçük gösterir. Mekansal kullanımı azaltmak ve aile üyeleri arasında daha samimi bir etkileşim sağlamak için yuvarlak bir yemek masası kullanabilirsiniz.

Sandalye Sayısı

Minimalist bir yemek odası çok fazla sandalyeye ihtiyaç duymaz. Ailenizin toplam sayısı kadar sandalye yerleştirmeniz yeterli olacaktır. Evde birden fazla misafirin olduğu bir etkinliğe ev sahipliği yapmak isterseniz yemek odası ile mutfağı veya diğer odalarla birleştirebilirsiniz.

Aydınlatma

İyi aydınlatma ve hava sirkülasyonu, minimalist bir oda konseptinde olması gereken iki noktadır. Sade ve parlak renkli duvar ve zemin, yeterli aydınlatma, özellikle doğal olan, minimalist bir tasarımla özdeş olan parlak bir ambiyansı vurgulayabilir. Ayrıca yemek odasının kullanım sırasında konforlu kalması için doğal veya yapay hava sirkülasyonu da aynı derecede önemlidir.

Doğru Mutfak Tasarımı

Minimalist bir yemek odası tasarımını daha da maksimize etmek için mutfak ile yemek odası kombinasyon konseptini uygulayabilirsiniz. Daha fazla yer tasarrufu sağlamanın yanı sıra, mutfak ve yemek odası arasındaki hareket de daha verimli olacaktır. Bu konsepti kullanmaya karar verdiyseniz, örneğin tezgahınızı yemek alanı olarak kullanarak mutfağınız için doğru ve esnek tasarımı seçin.

Odanın Rengi

Minimalist bir yemek odası çok fazla renk gerektirmez. Basit konsepti tasarımı kolaylaştırır. Beyazı duvarda ana renk olarak uygulayabilirsiniz. Ardından, mobilyalar aracılığıyla başka bir tamamlayıcı renk ekleyebilirsiniz. Bu renk öğesi, minimalist bir yemek odasının daha çekici görünmesini sağlar.

Eşsiz Bir Yemek Odası Tasarımı

Eşsiz sanat eserleri, cesur duvar kağıtları veya özel mobilyalarla entrika çeken ve konuklar arasında sohbeti teşvik eden bir alan tasarlayın. Sosyal bir toplantı sırasında, bir konuğun zamanının çoğu yemek odasında geçirilir. İyi tasarlanmış bir yemek odası, konuklar arasında sohbeti teşvik etmelidir, bu da alanın çok gürültülü olmaması veya dikkat dağıtıcı pek çok şeyin görünmemesi gerektiği anlamına gelir. Özellikle açık konseptli bir evde, stilden ödün vermeden mahrem ve samimi bir ortam sağlamak zor olabilir.

Yemek masası mekanın odak noktası olduğunda, misafirler oturmak ve birbirleriyle iletişim kurmak için kendilerini daha fazla zorlayacaklardır. Masa yerleştirildikten sonra, diğer tüm mobilya ve aksesuarları bu odak noktasını tamamlayacak şekilde düzenleyin.

Eşi benzeri olmayan bir yemek odası, bir açıklama yapar ve kalıcı bir izlenim bırakır. Ancak aynı zamanda sohbeti uyandırmalı ve ev sahibinin kişiliğini temsil etmelidir. Bir alandaki renk paleti, sanat eseri veya aksesuarlar, ev sahibi hakkında bilgi vererek konuklara daha kişiselleştirilmiş bir yemek deneyimi sunabilir.

Her tarza uygun olarak yüksek kalitede elde edilen yemek odası takımları Arina Mobilya ile evlerinize değer katmaktadır. Özellikle yemek odalarının tasarımında sektöre yön veren farklı özgün tasarımlardan bahsetmek mümkündür. Bu aşamada ihtiyacınız olan yemek odası takımı aynı zamanda farklı takımlardan elde edilen ürünler ile harmanlanabilir. Standardın ötesinde sizin vizyonunuzu yansıtan mobilyalar ile yemek odaları Arina Mobilya’nın geniş ürün yelpazesinde bulunmaktadır.