Blog

Ev Dekorasyonunda Doğru Renk Seçimi

Rahat Bir Uyku Ve Modern Bir Görünüm Arina Mobilya'da.

Eviniz ve yaşam alanlarınızda dekorasyonların yapılmasında en önemli husus doğru renk seçimleridir. Öyle ki bu aşamada vereceğiniz karar uzun vadelerde kullanmak zorunda, yaşamak zorunda kalacağınız renkleri barındırır. Zira duvarların renginden kumaşlara, atılan cilalara kadar evinizin nasıl göründüğü ve nasıl hissettirdiği üzerinde renkler büyük bir etkiye sahiptir.

İç mekanınız için renk seçerken aşina olmak isteyebileceğiniz birkaç terimin anlamını öğrenmek gerekir. Özellikle renkleri araştırırken ve boyanın uzmanlarına danışırken bu renkler sizlere önemli faydalar sağlar. Özellikle ana renkler gözden geçirilmesi gerekir. Bu anlamda ana renkler;

 • Kırmızı, mavi ve sarıdır.
 • Kırmızı, mavi ve sarıdır.
 • Ana renkler, renkleri karıştırarak elde edilemez. Bununla birlikte ara renkler şunlardır;

  • Yeşil, turuncu ve Mor.
 • Yeşil, turuncu ve Mor.
 • Ana renklerin karışımı ile birlikte bu ara renkler ortaya çıkarılmaktadır. Bununla birlikte birincil ve ikincil renkleri karıştırarak elde edilebilecek altı renk bulunmaktadır. Ardından tonu, renk tonunu veya gölgeyi değiştirmek için siyah, gri veya beyaz ekleyebilirsiniz.

  Ev Dekorasyonunda Renk Seçiminde Önemli Noktalar

  Birçok yönden, bir renk çarkı bir dekoratörün en iyi arkadaşıdır. Temel bilgileri anladığınızda, araç eviniz için renk seçerken çok değerli olabilir. Renk teorisi hakkında bilgi edinmek zorunda kalmadan renklerle çalışmanıza yardımcı olacak bilmeniz gereken önemli noktalar şunlardır.

  take me therehttps://www.coreportal.org/united-kingdom

  Türler

  Yalnızca ana renkleri ve yeşil, turuncu ve mor gibi temel renkleri gösteren basit bir sürümden sınırsız sayıda renk tonu ve ton içeren daha karmaşık olana kadar çeşitli renk tekerlekleri vardır.

  Sıcak Renkler

  Renk tekerleğinin bir tarafında kırmızılar, turuncular ve sarılar gibi sıcak renkler görüntülenir.

  Soğuk Renkler

  Mavileriniz, yeşilleriniz ve morlarınız gibi soğuk renkler karşı sitede olacak.

  Tek Renkli Olanlar

  İç mekanlardaki tek renkli renk şemaları, yanlış gitmesi zor olduğu için çok popüler hale geldi. Tek renkli bir palet kullanan bir iç mekan, siyahlar ve griler gibi aynı rengin çeşitli tonlarını kullanacaktır. Tek renkli bir şema bulmak için renk çarkının yalnızca bir dilimine bakıyor olacaksınız.

  Renk seçenekleri ile yaptığınız araştırmalar yaparken, rengin odanızın alanını ve ruh halini nasıl etkilediğini düşünmek iyi bir fikirdir. Farklı sıcaklıklar, tonlar ve gölgeler de bir kişinin iç mekanda nasıl hissettiğini etkiler.

  Sıcak renkler daha canlıdır ve güven uyandırma eğilimindedir. Bu renkler, samimiyeti teşvik ettikleri ve davet ettikleri için genellikle yemek ve eğlence alanlarında iyi görünüm sağlar. Soğuk renkler ise genellikle rahat bir ruh hali yaratmak ve bir mekana sakinlik getirmek için kullanılır. Doğal renk tonları da rahat, huzurlu bir ortam sağlayabilir.

  Evinizin Rengi Ruh Halinizi Yansıtır

  Renk, alan hissini geliştirmeye veya daha küçük hissettirmeye yardımcı olmak için de kullanılabilir. Örneğin açık renkler, koyu tonlardan daha ferah ve havadar hissettirme eğilimindedir. Oysa sıcak renkler tipik olarak küçük bir alanı daha da küçük ve biraz klostrofobik hissettirir.

  Tamamlayıcı olmaktan daha az kontrast oluşturan bir renk şeması, tüm renklerin birbiriyle uyum içinde çalıştığı benzer görünüm sağlar. Renk çarkının yardımıyla bu şema, iç mekanınızın tamamında kolayca elde edilebilir.

  Renk seçeneklerinizden iki veya üç rengi seçerek, tutarlı bir görünüm elde etmek için benzer bir aileden olan tonları seçmiş olacaksınız. Örneğin, ana renginiz olarak maviyi seçtiyseniz, paleti turkuaz ve yeşillerle devam ettirebilirsiniz. Farklı dokulu kumaşların karıştırılması renk paletini daha da zenginleştirecektir. Nötrler ve ahşap ya da taş gibi malzemelerle palete görsel bir rahatlama getirir.

  Kullanışlı bir renk tekerleğiniz yoksa, iç mekanınız için doğru renkleri seçmenin ilk adımı, daha bir duvar boyasına başlamadan önce, her yerden ilham almak olmalıdır. Odada öncelikli olarak sahip olduklarınızla başlayın. Mobilyalarınızın döşemelerine, döşemelerine ve sanat eserleri dahil aksesuarlarınıza bakın. Renk paletinizi güçlendirmeye yardımcı olmak için iç mekanınızdan ipuçları alın.

  Tek Renk ile Minimalist Yaklaşımlar

  Tek renkli bir iç mekana ulaşmak nispeten kolaydır ve görsel olarak etkili olabilir. Bununla birlikte, sadece tek bir renge bağlı kalırsanız, sıkıcı tarafta da görünebilir. Tabii sadık bir minimalist değilseniz.

  Tek renkli bir renk şemasına yöneliyorsanız, alan boyunca tek bir rengin farklı tonlarını ve renk tonlarını kullanın. Daha fazla ilgi ve derinlik katmak için, mobilya ve kumaş gibi öğelerdeki baskıları, desenleri ve dokuları birleştirmeye de bakabilirsiniz.

  Mimari Yapı, Dokusu ve Renkleri Göz Önüne Alın

  Bazı iç tasarım uzmanları, odanızın boya rengini en son seçmenizi ve önce mimariyi ve bitişleri düşünmenizi önerir. Çünkü boya ve hatta kumaşlar için çok geniş bir renk yelpazesi varken, döşeme gibi diğer tasarım öğelerinde seçenekler daha sınırlıdır. Yeniden dekore ediyorsanız, renk paletinizi seçmeden önce döşeme malzemenizin, dolaplarınızın ve mevcut mobilyalarınızın tonlarını düşünün. Bu malzemeleri, cilaları ve renkleri ruh halinize yerleştirin ve hayal edin.

  Ayrıca, alanınızın ölçeğini ve daha küçük boyutu vurgulamak isteyip istemediğinizi veya olduğundan daha büyük hissetmek isteyip istemediğinizi düşünün. Seçtiğiniz renk paletiyle iç mekanınızın mimari özelliklerinin nasıl çalışacağını düşünün.